Cam Nedir

Günlük hayatta pek çok alanda kullanılan dekoratif amaçlı veya ısı geçirgenlik amacıyla kullanılan malzemeler vardır. Bu doğrultuda akla gelen cam nedir? Nerelerde kullanılır sorularına cevaben; Sisli kuma soda veya potas katılmasıyla, yüksek ateşte eritilerek elde edilen sert ve kırılgan özelliğe sahip maddeye ‘’cam’’ denir. Günlük hayatın adeta bir parçası haline gelen camlar, birbirinden farklı özelliklerde ve alanlarda kullanılabilir.

Cam geri dönüşümü olan bir malzemedir. Büyük fabrikalarda işlem sırasında kırılan veya fire olarak artan cam parçaları tekrar üretim yapan fabrikalara gönderilir ve burada da camlar eritilerek yine cam plakaları halini alır. Bu bakımdan çevre dostu olan cam aynı zamanda da yanıcı özelliğe sahip olduğu için büyük orman yangınlarında büyük etki oluşturmaktadır.

Hangi Alanlarda Cam Kullanılır?

Cam hammaddesi saf tabakalar halinde üretildikten sonra farklı özelliklere sahip işleme makineleri ile istenilen özellikler meydana getirilir. 2mm den başlayarak, 19mm kalınlığa sahip özelliklerde üretilmektedir. Cam dünyasında birçok çeşide rastlamak mümkündür. En çok kullanılan alanlar, bina cepheleri, ev pencereleri, duşakabin camları, havuz camları, Cam taşıyıcı merdiven sistemleri, korkuluk ve küpeşte camları, Vitrin camları, Akvaryum sistemleri, cam mozaik, cam duvar, cam yürüme yolları, cam lavabo, cam parke dekoratif aynalar ile dekoratif alanlarda kullanılan her türlü cam sistemlerini sıralamak mümkündür.

Cam üzerine uygun renk, işleme ve dekor yapılmasına müsait bir malzemedir. Genellikle vitrin, dış cephe ve cam balkon kaplama sistemlerinde camı sertleştirme özelliğine sahip olan ‘’temperleme’’ işlemi yapılır. Bu işlem sayesinde herhangi bir cam kırılmasında, camlar zarar vermeyecek toz haline gelmektedir. Banyo duşakabin camlarında da temperleme işlemi yapılır. Ayrıca istenilen dekor, işlem de kumlama makinaları ile cam yüzeyine işlenebilmektedir. Birbirinden farklı modellerde tasarlanabilen cam dünyası ile istediğiniz, hayal ettiğiniz her şeyi yapabilmeniz mümkün. Cam sistemleri ve uygulama alanları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için www.ancealuminyum.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.